Okul Dışarıda Günü2021-01-29T00:30:54+00:00

Project Description

Okul Dışarıda Günü

Okul Dışarıda Günü açık havada öğrenmeyi ve oynamayı kutlamak ve ilham vermek için yapılan küresel bir kampanyadır. Okul Dışarıda Günü’nde dünyanın dört bir yanından binlerce okul sınıflarını açık havaya taşır ve derslerini oyun yoluyla işler.

Açık havada öğrenim çocukların sağlığını iyileştirir, öğrenme ile arasındaki ilişkiyi güçlendirir ve çevreleriyle daha kuvvetli bağlar kurmalarını sağlar. Oyun oynamak yalnızca dayanıklılık, ekip çalışması ve yaratıcılık gibi kritik yaşam becerilerini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda çocukların çocukluklarından zevk almalarının merkezinde yer alır. Çünkü oyun, çocuğun en öncelikli uğraşıdır.

Türkiye’de ilk defa 17 Mayıs 2018’de kutlanan Okul Dışarıda Günü, 2019 yılında da 23 Mayıs’ta kutlandı. Türkiye’nin 81 ilinden, 11 binden fazla okuldan 730 bini aşkın çocuk katıldı ve açık havada oynamanın ve öğrenmenin tadını çıkardı!

Okul Dışarıda Günü’nde sınıflarını dışarıya çıkaran öğretmenlerimize fikir ve ilham vermesi ve günü planlarken yardımcı olması için bazı ders ve etkinlik önerilerinden oluşan Okul Dışarıda Günü Öğretmen Rehberi‘ni hazırladık.

Okul Dışarıda Günü Hareketi ve Koronavirüs Krizi

2020 yılında koronavirüs krizinden dolayı Okul Dışarıda Günü farklı bir formatta gerçekleşti. Bu dönemde topluluğumuzda bulunan öğretmenlere ve ebeveynlere neye ihtiyaçları olduğunu sormamızın sonucu olarak “Doğamızda Oyun Var! – Playful Nature” konseptini tüm dünyada hayata geçirdik. Bu konsept ile koronavirüs krizi döneminde çocukların doğayla olan bağlarını oyun yoluyla geri kazanmaları için onlara yardımcı olmayı amaçladık.

Okul Dışarıda Günü ve Koronavirüs Krizi beyanını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

21 Mayıs’ta Herkes İçin Doğamızda Oyun Var!

Doğamızda Oyun Var! teması ile bu yıl sadece öğretmenlere ve öğrencilere değil, yetişkin çocuk demeden herkesin katılabileceği bir format yaratıldı. Okul Dışarıda Günü’nün kutlandığı 21 Mayıs 2020 Perşembe günü katılımcılar doğada en çok sevdikleri varlıklar gibi giyindi, evlerini doğa gibi süsledi; dallardan taç yapıldı, eski kıyafetler doğal boyalarla boyandı, çiçeklerden süsler yapıldı, balkondan kuşların resmi çizildi, yapraklardan elbise yapıldı ve oyunlar oynandı. Çocuklar hayal güçlerinin sınırı olmadığını bir kez daha gösterdi. Yaratıcılıklarını da #dogamizdaoyunvar #playfulnature etiketleri ile sosyal medyada tüm dünya ile paylaştılar. 21 Mayıs günü evlerinden, balkonlarından ya da bahçelerinden kutlamaya 215.770 çocuk ve 3.977 yetişkin katıldı.

Bugüne kadar Türkiye’den Okul Dışarıda Günü’ne katılan çocuk sayısı: 1.451,716

Türkiye’den şu ana kadar katılan yetişkin sayısı: 21.821

Daha fazla bilgi için; www.okuldisaridagunu.org.

Detaylı Bilgi için: