Aktif Yaşam İstasyonu2018-09-15T23:16:04+00:00

Project Description

Aktif Yaşam İstasyonu

Aktif Yaşam Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Spor A.Ş. ve Coca-Cola Hayata Artı Vakfı ortaklığında gerçekleştirilen “Aktif Yaşam İstasyonu” projesi, fiziksel aktivite seviyesinin ölçüldüğü ve toplu fiziksel aktivite yapma imkânı sağlayan alanlardan oluşan mobil bir merkezle park ve okullara giderek toplumda aktif yaşamı yaygınlaştırmak, fiziksel aktivitenin gündelik yaşamın bir parçası haline gelmesini teşvik etmek amacıyla hayata geçirildi.

İstanbul’daki 20 park ve 15 liseye giden Aktif Yaşam İstasyonu, fiziksel aktivite seviyesinin ölçüldüğü ve toplu fiziksel aktivite yapma imkânı sağlayan alanlardan oluşan mobil bir merkezle gençleri ve yetişkinleri fiziksel aktivite düzeyleri ile yüzleştirdi, katılımcılara fiziksel aktivite durumlarını anlatan bir karne ve gündelik hayatlarında nasıl daha aktif yaşayabileceklerine yönelik önerileri içeren rehberler verdi.

Aktif Yaşam İstasyonu, ölçüm merkezi ve fiziksel aktivite alanı olmak üzere 2 bölümden oluşuyor. Katılımcılar, ölçüm merkezinde, dokunmatik bir bilgisayar yardımıyla, Fiziksel Aktivite Anketi’ni yanıtladı. Dayanıklılıklarını, yağ-kas dağılımlarını ölçen Beden Kitle İndeksi (BMI) ve Performans Ölçümü (maxVo2)’ne katıldı. Ölçümler sonucunda katılımcılar fiziksel aktivite durumlarını anlatan karnelerini ve nasıl daha aktif olabilecekleri ile ilgili ipuçları içeren “Fiziksel Aktivite Rehberi” hediye edildi.  Aktif yaşam danışmanları, katılımcıların karnelerini yorumlayarak öneriler verildi. Ölçümlerin ardından katılımcılar, fiziksel aktivite alanında uzmanlar eşliğinde eğlenceli spor aktiviteleri yapma imkânı buldu.