Sarı Bisiklet Projesi: Sağlık için hareket, hareket için bisiklet

 

Aktif Yaşam Derneği ve ETİ ortaklığında yürütülen “Sarı Bisiklet” Projesi, hareketli yaşamı teşvik etmek amacıyla, fiziksel aktivitenin en önemli ve eğlenceli unsurlarından biri olan bisikletin kullanımının yaygınlaşmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Bu amaçla, 7’den 70’e herkesi bisikletle buluşturacak proje kapsamında;

  • İlköğretim okullarında kurulan Sarı bisiklet eğitim parkurunda bisiklete binmeyi bilmeyen çocuklar bisiklet kullanmayı öğrenecek, bilenler ise güvenli sürüş eğitimi alacaklar. Üstelik çocuklar için hazırlanan “Sarı Bisiklet eğitim kitapçığı” ile de bisiklet dünyasına dair önemli ve faydalı bilgileri eğlenerek öğrenecekler.
  • Yoğun ders temposunda hareket etmeye vakit bulamayan üniversiteliler, kampüste kurulacak Sarı Bisiklet standında bulunan ücretsiz bisikletlerle hem kampüs içi ulaşımlarını sağlayacak hem de spor yaparak hareketli bir yaşama adım atmış olacaklar.
  • Semt pazarlarında kurulacak Sarı Bisiklet stantlarındaki üç tekerlekli Sarı Bisikletlerle arzu edenler hem sağlık için pedal çevirecek hem de pazardan aldıklarını kolayca taşıyacaklar.
  • “Mobil Tamir Aracı”, sokak sokak gezerek; temel bisiklet bakım ve onarım hizmetlerini ücretsiz olarak sunacak. Balkonlardaki, depolardaki kullanılmayan bisikletler sokağa çıkacak.

 

2014 yılında Eskişehir’de uygulanacak Sarı Bisiklet Projesi, takip eden yıllarda da diğer şehirlerle buluşacak.

 

Detaylı bilgi için; https://www.facebook.com/saribisiklet?fref=ts