Aktif Yaşam

nedir?

Teknolojik gelişmelerle birlikte evde, işte, okulda daha az hareket eder olduk. Gündelik hayatımızın hareketsizleşmesinin ise bedelleri var. Daha az hareket ettikçe daha sağlıksız ve daha az kaliteli bir hayat sürüyoruz. Oysa sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için düzenli fiziksel aktiviteye ihtiyacımız var.

Aslında yataktan kalktığımız andan itibaren hareket etmeye başlıyoruz. Ayağa kalkıyoruz, yürüyoruz, giyiniyoruz, işe/okula gidiyoruz... Yani gündelik hayatımızda birçok hareket var. Fakat her hareket fiziksel aktivite değil.

Fiziksel aktivite; bahçe işleri, yürüme, asansör yerine merdivenle çıkma gibi vücut hareketlerini içeren, süresi, şiddeti ve tekrarı olan hareketler bütünü. Daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat için fiziksel aktivitenin düzenli bir faaliyet olarak hayatımıza girmesi gerekiyor.

Gündelik yaşantımız birçok aktif yaşam fırsatıyla dolu. Bu fırsatları fark ederek, yeni imkanları ve eğlenceli fiziksel aktiviteleri keşfederek aktif bir yaşam için ilk adımı atabilirsiniz.

Aktif Yaşam İle

 • Zinde kalın, iyi hissedin
  Düzenli fiziksel aktivite, daha enerjik hissetmenizi, daha canlı, hareketli ve huzurlu olmanızı sağlar.
 • Yaşam kalitenizi arttırın
  Fiziksel aktiviteyi günlük yaşantınızın bir parçası haline getirmek yaşam kalitenizin artmasını sağlar.
 • Dayanıklılığınızı, esnekliğinizi, dengenizi ve kuvvetinizi arttırın
  Düzenli fiziksel aktivite; kuvvet, dayanıklılık, denge ve esnekliğinizin gelişmesine yardımcı olur.
 • Sağlıklı Kalın
  Fiziksel aktivite ilaçtır! Düzenli fiziksel aktivite; kalp hastalıkları, obesite, yüksek tansiyon, diabet, osteoporos/kemik erimesi, kolon kanseri gibi birçok hastalığın riskini azaltır.

Haydi siz de harekete geçin!

Ne kadar aktif olduğunuzu test ederek başlayabilirsiniz.

Teste Başla